Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Zahradní bramboříky

Jsou to hezké a u nás velmi oblíbené hlíznaté květiny, pěstující se často ve vřesovištích, poblíž nižších jehličnanů nebo na skalkách. Lze je s úspěchem pěstovat i v okenních truhlíčcích nebo okrasných nádobách v zahradě.

Z druhů kvetoucích v našich podmínkách na podzim je nejdůležitějším C. neapolitanum.  Vykvétá poměrně brzy v IX.-X. ještě před vyrašením listů, které jsou podobné břečťanu a na rostlině vytrvalé po celou zimu. Pro jeho dobré přežití v zahradě je nutné chráněné teplé sušší stanoviště, vhodná je zimní přikrývka a půdní drenáž. C. purpurascens má výrazné odstíny karmínových květů a stálo-zelené listy zdobí světlá stříbřitá kresba. Kvete dříve než předchozí druh - v VIII.-IX. Vyžaduje mírně zastíněná místa s teplou, propustnou, vápenitou půdou a nesnáší stále vlhké stanoviště.

Nejznámějším na jaře kvetoucím druhem je pak C. cuom, který je proměnlivým druhem co se týká nejen zbarvení listů, ale i barevných odstínů květů.

 Rada pro: 26. ŘÍJEN