Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Vyséváme první letničky
Nyní začíná ve vytápěném skleníku vhodné období k výsevům

Nyní začíná ve vytápěném skleníku vhodné období k výsevům letniček s dlouhou dobou předpěstování - begónie (Begonia semperflorens), petúnie (Petunia), gazánie (Gazania), nestařec (Ageratum), pantoflíčky (Calceolaria), otočník (Heliotropium) a později, již koncem ledna to ještě může být balzamina (Impatiens). V tomto období je ještě velice málo denního světla - pro toto časné vysévání není vhodný okenní parapet, vypěstovali bychom jen vytáhlé a slabé rostlinky. Begónie a petúnie mají velmi drobná semínka, která je nutné vysévat na povrch pečlivě urovnaného povrchu půdy a do vyklíčení se zakrývají tenkým papírem.

Z důvodu velice drobných semínek (begonie a petunie) jsou v prodeji tzv. peletovaná semínka u kterých je každé semínko obaleno peletovací vrstvičkou. Takto ošetřená osiva jsou v sáčcích s osivem balena v umělohmotných ampulkách, které zabrání poškození pelet při expedici. Po výsevu jsou pelety náročnější na vysokou vlhkost substrátu při klíčení. Peletka musí být několikrát zalita aby nasála vodu a praskla, nebo se peletovací hmota odplavila a semínko mohlo vyklíčit. Udržujte proto při klíčení pelet 100% vlhkost prostředí, nejlépe překrytím výsevní misky tabulkou skla nebo fólií.Rada pro: 3. LEDEN