Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Kruhy v trávníku
Jsou to čáry nebo houby, kdo je působí.

Někdy se jim také říká "čarodějné kruhy", protože vypadají záhadně a se šíří v trávníku kruhovitě od středu infekce, tu ale nevidíme a tak vznikají bez zjevné příčiny, jakoby dílem nějakých čar.

Vyskytují se zpravidla jen na některých trávnících. Jsou to malé drobné hnědé houby - jedlé špičky nebo částečně jedovaté strmělky, které se živí tlející trávou, listím nebo dřevem jestliže je půda příliš vlhká. K jejich velkému rozvoji přispívají větší dávky humusu dodávané za vlhka. Mnohem dříve než se na povrchu půdy objeví kloboučky, půdou již prorůstá podhoubí - mycelium, které je samčí a samičí. Jakmile v půdě obě mycelia srostou, vytvoří se kloboučky.

Přednost dáme mechanickému hubení sběrem, abychom zabránili dalšímu šíření sporami. Kloboučky zničíme, v žádném případě je při sekání trávníku nesmíme rozházet po ploše - vede to následně k plošnému zamoření trávníku. Dále se doporučuje opakované obrytí trávníku na vnějším okraji těchto kruhů, kde je tráva nápadně tmavěji zelená. Tím podhoubí  přeryjeme. Zlepšíme i péči o trávník - vertikujeme, při sečení odstraňujeme posečenou trávu, více hnojíme dusíkem a nedodáváme humus. Kde nám nepomohou tato mechanická opatření je možné zakročit chemicky, ale zdrženlivost je na místě, protože existuje reálné nebezpečí průsaku přípravků do spodních vod. Před aplikací propícháme rycími vidlemi všechny kruhy včetně vnější tmavě zelené okolní plochy s 50 cm okrajem. Plochy intenzívně zalijte přípravkem, který použijte vždy přesně podle přiloženého návodu. Zpravidla  pomůže jen jedno ošetření.



Rada pro: 25. ČERVENEC