Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Plzák španělský
Je všude kam se podíváš ....

Stává se velice pomalu celoevropskou pohromou. Náš starý známý plž zahradní s těžkým domečkem na zádech je proti němu dnes považován za dobráka.

Účinně zabránit jeho invazi, znamená dobře poznat jeho biologii. Plzáci španělští se páří v červnu a vajíčka kladou v VIII.-XII. s maximem na přelomu srpna/září. Z vajíček se líhnou mladí po 38-43 dnech, ale vajíčka nakladená v září a později přezimují, a z nich se plzáčci líhnou až na jaře. Mladí, kterým se podařilo přezimovat jsou 1-2 cm velcí a objeví se při prvním stabilnějším teplejším počasí, kdy je teplota i několik stupňů nad nulou. Nejpočetnější je tento, pro nás škůdce v V.-VI.

Nejúčinnější je nenechat plzáky naklást vajíčka. Dospělce můžeme sbírat již od jara a to na co největší ploše (urazí za 1 noc vzdálenost až 50 m), neposkytovat jim přirozené úkryty a útočiště (kupky posečené trávy, položené fólie ap.).

Naopak poskytnout útočiště a návnady ze zkaženého ovoce a listové zeleniny s přiklopením vlhkým, nejlépe nahnilým prkénkem na místech, kde je snadno sebereme. Na zvlášť tušených exponovaných místech vhodných ke kladeních vajíček zryjeme půdu až v zimě za prvních mrazů a to co nejhlouběji, abychom dostali na povrch nakladená přezimující vajíčka, která mráz zničí.

Nejlepší metodou boje s nimi tak, abychom neohrozili nezávadnost vlastní zahrady je použití biologických přípravků využívajících přirozeného parazita - hlístici Phasmarhabditis hermaphrodita.



Rada pro: 17. SRPEN