Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Růže
Pomalu končí první vlna kětů

Odkvetlé květy růží odstraňujte zpravidla se stonkem až k prvnímu plně vyvinutému pětičetnému listu, u mnohokvětých odstřihněte celé květenství. Jen tak rovnoměrně obrazí a zopakují kvetení. Mezi růžemi nesmí zůstat odkvetlé květy ani žádný odpad po řezu - obojí je snadno živnou půdou pro plíseň šedou.

V červenci ještě můžete naposledy přihnojit všechny růže, aby výhony do podzimu dobře vyzrály. Nepoužívejte však dusíkatá hnojiva, nýbrž plná  s vysokým obsahem draslíku.

Nezapomeňte - za vlhkého počasí trpí růže černou skvrnitostí listů, za sucha padlím na poupatech, mladých letorostech a listech.

Náhle vadnoucí a napadené výhonky růží odřezáváme a nejlépe spalujeme. Larvy (housenice) pilatěnky dřeňové a pilatky prýtové - vyžírají dřeň mladých výhonků. Pilatěnka drobná - klade svá vajíčka na mladé výhonky růží, které se pak ohýbají ke vpichu. Ošetřujeme dále proti sajícímu a žravému hmyzu - přípravky najdete v Metodice.

Miniaturní růže jsou nízké keříky do výšky asi 25 cm. Ty které jsou mrazuvzdorné a tedy i vhodné k výsadbě do zahrady se odvděčí za péči neúnavným kvetením po celé léto. Lze je vysazovat jako nízké obruby, do skalek a zvýšených květinových záhonků. Pokud je použijeme v malém množství, pamatujme že pro náležitý barevný a výrazový efekt je vhodné vysadit skupinku z minimálního počtu tří keříků. Sázíme je na vzdálenost 20 cm.



Rada pro: 19. ČERVENEC