Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Sadba
Můžete si jí předpěstovat sami.

V první řadě je třeba dodržet základní agrotechnická opatření u pěstování sadby zeleniny nebo okrasných rostlin. Osivo by mělo být kvalitní a pamatujte, vždy je lepší používat uznané (certifikované) než osivo vlastní, nebo neznámého původu.

Dále sem patří správná doba výsevu a další základní preventivní opatření týkající se dodržení odpovídajících světelných a teplotních podmínek pro zdárné klíčení a následně i vývoj mladých rostlin. Proto je důležité u vyseté zeleniny v pařeništích a sklenících začít s větráním, jakmile vzejdou semenáčky na povrch půdy. Využijte k tomu každé vhodné příležitosti, kdy nemrzne. Zalévejte opatrně a jen za slunečného dne, aby rostlinky stihly na noc oschnout.

Nepodceňujte dostatečnou hygienu používaného nářadí i prostoru - postačí chlorové vápno, Chloramin, Savo nebo sirné knoty. Chemickému zásahu se nevyhneme při některých obtížích spojených s padáním klíčících rostlin, kdy původcem jsou houby. Platí, že při pěstování, zejména vysévání a předpěstování sadby, bychom měli věnovat více pozornosti zdravému substrátu - nákup čerstvého, nebo vlastního alespoň přemrzlého ve venkovních podmínkách, případně ošetřeného chemickými přípravky. Po výsevu lze také chemicky ošetřit - vhodné povolené přípravky na trhu najdete v Metodice.

Více informací najdete v článku Jaroslava Roda - Jak si vypěstovat kvalitní sadbu - Zahrádkář 2010/2.



Rada pro: 15. BŘEZEN