Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Dusičnany v zelenině
Usilujte o kvalitu a nízký obsah dusičnanů.

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu.
O té ale nemůže být řeč pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvorbu bílkovin. Nepřeměněné dusičnany ale mohou při vyšších koncentracích vážně poškodit naše zdraví.

Každá zelenina má ale jinou schopnost dusičnany hromadit. Obecně je jich největší obsah ve vegetativních částech rostlin - lodyhách, stoncích, listových žebrech a kořenech. Jen malé množství je obsažené v generativních částech - květech, plodech a semenech. Pozorným způsobem pěstování lze obsah dusičnanů v zelenině zásadně ovlivnit. Stanovená krajní mez obsahu dusičnanů v naší výživě je 3,6 mg/kg tělesné váhy a den - při 50 kg tělesné hmotnosti je to tedy 180 mg dusičnanů denně.

Problematikou obsahu dusičnanů v zelenině se zabývá mnoho článků, můžeme doporučit např. článek Roberta Pokludy - Jak "udusit" dusičnany z časopisu Zahrádkář 2010/1.Rada pro: 23. ÚNOR