Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Trvalkové záhony
Postupně od jara je vhodné doplňovat výsadbu trvalkových záhonů letničkami.

V trvalkových záhonech se objevují první prázdná místa po odkvetlých trvalkách a především cibulovinách. Srdcovka (Dicentra spectabilis) zatahuje nadzemní část brzo po odkvětu a abychom jí během následující vegetace nepoškodili při okopávání, nezapomeňte si její místo v záhoně označit. Další prázdná místa po odkvetlých cibulovinách tak jak budou přibývat osazujte předpěstovanými letničkami. Zelené listy odkvetlých cibulovin ale šetřete aby vydržely na rostlinách co nejdelší dobu. U drobných cibulovin - sněženek, šafránů, ladoněk, talovínů a dalších, rostoucích na okrajích keřových skupin nevyštipujte odkvetlá květenství. Tam je rozmnožení naopak žádoucí.

Starší trvalky kvetoucí v letním a podzimním termínu, lze v tomto termínu po vyrašení zmladit vyrytím trsů, jejich rozdělením a opětovným zasazením do vylepšené zeminy, nebo na jiné stanoviště. U odkvétajících polštářových trvalek odstřihneme odkvetlé stonky a odpíchnutím okrajů omezíme jejich velikost, abychom předešli vyholení polštáře uvnitř. 14 dní po odkvětu je možné staré polštáře rozdělit a znovu zasadit, přičemž střed polštáře ponecháme na místě. Tařička (Aubretia), která koření hluboko, se lépe rozmnožuje řízkováním. Totéž platí i pro další trvalky, malé keříky a polokeře - vřesovec (Erica), levandule (Lavandula), šalvěj (Salvia) atd.



Rada pro: 7. KVĚTEN