Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Zeleninu můžete pěstovat i v zimě.
I během dlouhého zimního období je možné na zahrádce vypěstovat některé druhy zelenin.

O úspěšnosti rozhoduje nejen výběr vhodné odrůdy, ale hlavně agrotechnika kdy půda by měla být připravena v dostatečném předstihu, aby nedošlo k jejímu sesedání během zimních měsíců. Horším klimatickým podmínkám potom přizpůsobíme vzdálenost rostlin tak, že bude hustší a i výsevy sejeme hustěji. Zajištění dostatku vody je pak pro správný růst a vývoj limitující; rostliny během zimního období při jejím nedostatku obvykle nezmrznou, ale vyschnou.

Vysazujte ozimý salát vysetý v září, zářijové výsevy špenátu a kozlíčku polníčku přikryjte chvojím, abyste předešli jejich vymrzání případnými holomrazy. Dalšími přezimujícími zeleninami je česnek, cibule, pór, pažitka, kapusta růžičková, kadeřavá a hlávková, štěrbák a naťová petržel. Více informací o jejich pěstování viz. časopis Zahrádkář 10 /2010 v článku Přezimující zelenina autora Roberta Pokludy.Rada pro: 21. ŘÍJEN