Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Okrasné keře - dělení, kořenové výmladky a řízky

Jsou dobrým způsobem jak rychle a spolehlivě rozmnožíme druhy přirozeně zmlazující větším nebo menším počtem výhonků z kořenového krčku. Dělení a oddělky používáme u dřevin plošně se rozrůstajících, které tvoří stále nové, olistěné mladé výhony. Vedle mnoha běžných druhů sem patří i vzácnější: Andromeda, Hypericum, Gaulteria, Kalmia, Pachysandra, Sorbaria a metoda je používána i u ovocných maliníků a ostružiníků.

Zhruba uprostřed zimy je pak také možné odebírat kořenové řízky z okrasných keřů, pokud není půda již zamrzlá. K úspěšnému zvládnutí techniky je potřebné alespoň studené pařeniště. Metoda je vhodná pro poměrně velké množství dřevin, včetně popínavých dřevin - například: Akebia, Aralia, Asimina, Campsis, Celastrus, Cotinus, Decaisnea, Pachysandra, Paulownia, Rhus, Rubus a další. V praxi se však pro řadu druhů nepoužívá a jsou množeny ostatními způsoby.Rada pro: 5. PROSINEC