Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Jahody se probouzejí
Máte li na zahrádce jahody, potřebují zjara náležitou péči.

Postarejte se o jahody a to hned jakmile půda oschne. Staré listy odstřiháme, shrabeme a zkompostujeme, abychom zničili všechny přezimované škůdce a zárodky nemocí - odpad z jahodiště zasypeme Dusíkatým vápnem Perlka. Nikdy staré listí nevytrhávejte, uvolňují se tak středy rostlin, poškozují se kořeny a tím snižujete úrodu. Jahodníky vysazené v minulém létě které mráz povytáhl, znovu silně zatlačte. Pro další dobrý vývoj rostlin je potřebná vláha a půda bez plevele, proto záhony nakypřete a mírně namulčujte, nejlépe asi 3 - 5 cm vrstvou kompostu. S hnojením buďte ale opatrní, na dobrých půdách a u bujných rostlin je zbytečné - hlavně větší množství dusíku snižuje výnos i kvalitu plodů. Na středních a lehčích půdách můžete použít speciální hnojivo na jahody.
Můžete založit i nové záhony z předpěstovaných rostlin, které rozsázíte s balem.
Pro urychlení sklizně raných odrůd až o 3 týdny, lze použít i krytí záhonu porofólií nebo fóliovým tunelem. V době květu jahod ale pamatujte na dobré opylení a krytí sejměte, po odkvětu je dobré ho vrátit jako ochranu před ptáky a případnými mrazy.


Rada pro: 18. BŘEZEN