Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Begonie a ostatní hlíznaté
Urychlete jejich období květu.

Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3-4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při 15-20 °C a ve tmě, kdy se zhruba po jednom týdnu objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme pouhým vmáčknutím do povrchu substrátu. Důležité je dosypání substrátu po obvodu, protože tam se tvoří nové kořeny. Opatrně mírně zalijeme a přikryjeme sklem nebo fólií pro udržení vyšší vzdušné vlhkosti. Dbáme, aby substrát nepřeschl a také nesmí být přelitý. Misky - zakořeňovací bedničky, ponecháme 2-3 týdny ve tmě při teplotě 18-20 °C (tma chrání před napadení smutnicemi). Dále umístíme pěstební nádoby na světlo (ne úpal) a po zesílení rostlin a dobrém zakořenění je v dubnu/květnu vysadíme do truhlíků - to by měly mít 2-3 pravé listy. Jako substrát použijte 1 díl rašeliny (listovky) + 2 kompostové zeminy (substrát pro bramboříky) + trochu písku nebo perlitu pro zvýšení propustnosti. Více informací najdete v časopisu Zahrádkář 2009/3 a 2010/3 v článku autora Ladislava Urse, včetně deseti nejčastějších pěstitelských chyb.
Od konce března je možné přirychlit hlízy mečíků (Gladiolus). Vyberte velké, zdravé hlízy, které namořte a narovnejte je do mělkých bedniček s 3-4 cm vlhké rašeliny. Mírně je zatlačte a postačí teplota 15 °C. Narašené vysazujte na záhon až v druhé polovině května.
Mnohé hlíznaté i cibulnaté květiny se velmi snadno rozmnožují brutovými hlízkami a cibulkami - mečíky, montbrecie (Crocosmia), tygřice (Tygridia), Gloriosa a další. Je možné je nyní zasadit do pařeniště kde při dobré péči ty největší vykvetou ještě letos.


Rada pro: 27. BŘEZEN