Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Výběr odrůd vinné révy

Věnujte dostatek času výběru vhodné odrůdy révy vinné pro svou zahrádku.

Pokud chcete pěstovat jen hrozny pro přímý konzum, vybírejte mezi stolními odrůdami.

Bezsemennost révy vinné patří mezi významné vlastnosti stolních odrůd a je v celosvětovém měřítku velkým cílem všech šlechtitelů. Mezi bezsemennými odrůdami najdete takové, které mají zvýšenou odolnost k houbovým chorobám a zimním mrazům. Pěstitelsky zajímavé odrůdy bezsemenných - Glenora, Remaily Seedless, Picurka, Perlette, Elma a Jupiter. Tyto bezsemenné stolní odrůdy jsou navíc náročnější na teplo, proto je výběr stanoviště pro ně velice důležitý. Z tohoto důvodu je nelze s  úspěchem pěstovat na každé zahrádce ve volné půdě - pěstování ve sklenících je mnohem jistější a odrůdy pak dávají pravidelné sklizně a kvalitní hrozny. Více o charakteristice jednotlivých odrůd najdete v článku Bezsemenné odrůdy révy vinné vhodné pro zahrádkáře, autora Pavla Pavlouška viz. časopis Zahrádkář 2009 / 11.

Ve vinařských oblastech začíná čas pro výstavy vín, kde mají drobní výrobci vína možnost porovnávat své výrobky.Rada pro: 10. LEDEN