Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Škvoři, vosy a sršni
Kdy škodí a kdy pomáhají?

Škvoři patří v zahradách k těm velmi užitečným, patří mezi všežravý hmyz - živí se hlavně drobným hmyzem (mšicemi), jeho vajíčky a larvami. Z tohoto důvodu si zasluhuje naší ochranu.

Je to vysloveně noční a vlhkomilný tvor, který ovšem pokud má nedostatek živočišné potravy ožírá květy - poškozuje květy jiřinek a chryzantém, rašící pupeny ovocných dřevin a zrající ovoce. Přitom přenáší moniliózu. Působí-li větší škody je možné ho chytat do pastí ze zavěšených hliněných květináčků, vyplněných senem nebo dřevitou vlnou, které se musí dotýkat nejlépe hlavních stonků. Tyto pasti pak ve dne přemisťujte k růžím a ostatním okrasným, kde jsou pravidelně mšice.

Vosy a sršni se také částečně živí drobným hmyzem, ale přes léto mohou působit hlavně škody na zrajícím ovoci - meruňky, hrušky a vinná réva. Vyhlodávají a vysávají dužinu, přitom přenášejí moniliózu a jiné choroby. Je možné  je chytat do speciálních hmyzolapek, nebo alespoň zavěšených lahví s úzkým hrdlem naplněných návnadovou tekutinou - jablečným mírně oslazeným moštem, pivem, zředěným ovocným sirupem ap.

Tekutina nesmí být příliš sladká a doporučuje se do ní přidat trošku octa, aby nelákala včely. Lahve zavěsíme do korun stromů se zrajícím ovocem a případně doléváme jen vodou, jejich obsah je nutné občas vyměnit - obvykle do 14 dnů, aby zůstaly plně funkční.



Rada pro: 24. ČERVENEC