Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Krtonožka
V zahrádce jí nevidíme rádi - je jedním z největších hmyzích škůdců.

Ráčku podobný, hnědý asi 5 cm dlouhý hmyz, žijící v teplejších oblastech, kde hlavně na lehkých humózních půdách působí velké škody okusem kořenů rostlin, zejména v místech kde si staví svá hnízda. Živí se převážně půdními larvami a dešťovkami.

Pro omezení výskytu používáme hlavně mechanické hubení odchytem do nádob se strmými stěnami, které zapustíme do půdy po okraj a v noci pobíhající krtonožky do nich spadnou. Účinné a důležité je vyhledávání hnízd s vajíčky a larvami, které ničíme.

V půdě kde je porost, poznáme hnízda dobře podle vadnoucích rostlin, kterým krtonožka nad svým hnízdem překouše kořeny aby zlepšila prohřívání půdy sluncem a tím zajistila tepelnou bilanci hnízda. Na plochách volných pokud jsou chodbičky zjevné, hledáme místa kde chodbičky končí a směřují dolů - tam zpravidla hnízdo najdeme.

Zahradu napadenou krtonožkami je možné večer silně zalít, nebo po větším dešti kdy dojde ke srovnání povrchu druhého dne provrtá škůdce nad hnízdem nové chodby, podle kterých určíme jeho polohu.Rada pro: 26. ČERVENEC