Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Trávník v předjaří

Roztál-li sníh z trávníku, včas ho přehrabte a zbavte zbytků listí, aby mohly později vykvést drobné cibuloviny v něm vysazené - sněženky, ladoňky a krokusy.

V zimě se zpravidla výrazně projeví pokud je náš trávník zamechovaný. Nejčastějšími příčinami je nedostatečné provzdušnění, nedostatek světla nebo živin. Neleží-li na trávníku sníh můžeme mech vyhrabat nožovými (vertikačními) hráběmi a vrchní vrstvu půdy mechanicky provzdušnit. Vhodné je přitom zapravit dobrý kompost nebo písek.

Trávník na silně ulehlých a zhutněných půdách vyžaduje však hlubší provzdušnění. Na lehčích půdách a menších plochách toto zvládneme udělat rovnoměrným propícháním drnu rycími vidlemi ve vzdálenosti  po 10ti cm a také asi 10 cm hluboko. Jednodušší je propichování hřebovým provzdušňovacím válcem. Shrabeme případné hrudky a trávník překryjeme asi 0,5 cm vrstvou písku, který zapravíme do děr nejlépe anglickými hráběmi. Jako písek pro tento účel použijeme směs ostrého písku a listovky.

Větší plevely odstraníme nejlépe vypichovačem kořenů (na chemický zásah bývá ještě brzo). Proti zbytkům mechu aplikujeme Antimech, Mechstop, nebo smícháme 50 g písku, 10 g práškové zelené skalice, 12 g síranu amonného na 1 m2. Tuto směs stejnoměrně rozhodíme na vlhkou půdu - chraňte ruce rukavicemi!Rada pro: 31. LEDEN