Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Zelené hnojení
Je stále nedoceněné a málo používané.

Zeleným hnojením rozumíme zarytí zelených rostlin záměrně vysetých, abychom obohatili půdu humusem. Tím nám aktivuje zahradní půdu. Dáváme přednost vikvovitým rostlinám, které obohacují půdu dusíkem - vlčímu bobu s podsevem seradely (ptačí noha setá). Na jejich kořenech žijí v symbióze hlízkové bakterie, které zpracovávají vzdušný dusík. Ze zelenin je ze stejného důvodu vhodné co největší pěstování hrachu a fazolí, jejichž kořeny pak ponecháváme v zemi.

Největší význam má zelené hnojení na půdách neobdělávaných u nově zakládaných zahrad a na extrémně písčitých nebo jílovitých půdách. Na plochách zanedbaných a zaplevelených, zeleným hnojením ve velice krátké době půdu také dokážeme zkultivovat.

Dalšími rostlinami používanými do směsí zeleného hnojení je vlčí bob, hrách setý rolní, hrachor, vikev setá, jetel růžák - inkarnát, jetel plazivý a z nevikvovitých rostlin svazenka,  hořčice a slunečnice.

Nejlepší dobou pro zpracování narostlé zelené hmoty je na počátku květu. Rostliny posekáme, použijeme jako půdní pokryv, nebo ke kompostování. Pozdní výsev necháme zmrznout a na jaře mělce zapravíme, což se osvědčilo hlavně v ovocné zahradě. V zeleninové zahradě se naopak doporučuje nadzemní části shrabat.
Více článek Hnojení zelenou hmotou autora Bohumíra Muchky v kalendariu.



Rada pro: 8. ČERVENEC