Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Ochrana kmenů ovocných stromů

Teplé slunné dny, které přicházejí uprostřed zimy, trvají-li až týden mohou způsobit mírné proudění mízy, hlavně na osluněných a ohřátých stranách kmenů. Vznikají tak zvětšené rozdíly mezi denními a nočními teplotami - i přes třicet stupňů, jejichž výsledkem mohou být otevřené nebo skryté praskliny v kůře. Během jara se potom objevuje výron mízy z těchto otevřených ran u jádrovin a klejotok u peckovin. Následovat může zvětšování trhliny v důsledku růstu kmene, praskliny mohou být vstupní branou pro spory dřevokazných hub včetně nektriové rakoviny a zkáza stromu tak pokračuje. Bránit se je možné již samotným výběrem ovocných druhů a odrůd, výživou stromu která nesmí být jednostranná a i celým způsobem pěstování. Navíc i půdy, které jsou bohatě zásobené humusem méně podléhají teplotním výkyvům, což se také výrazně projevuje na rostlinách.

Toto poškození se týká nejen ovocných dřevin - jabloní, třešní a višní, švestek, meruněk, ale i okrasných - sakur, vrb kalin a dalších. Chraňte kmeny ovocných stromů před jarními slunečními paprsky bílým nátěrem kmenů, nebo lépe opřenými prkny ap. K největšímu ohřevu dochází kolem 14.hodiny ve směru od jihu až jihozápadu.Rada pro: 22. LEDEN