Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Popínavé okrasné dřeviny
Nastal čas jejich výsadby.

Duben je hlavním obdobím výsadby všech popínavých dřevin, které jsou na trhu k zakoupení s hrnkovým balem. Tyto liány jsou důležitou skupinou rostlin pro výzdobu zahrad - zdí, stěn, loubí, pergol a konstrukcí, plotů, kmenů stromů ap.

Vhodnou rostlinu volíme podle vlastních představ s přihlédnutím k jejím nárokům na stanoviště, polohu a druh půdy. Pečlivě připravíme půdu do hloubky i do šířky 50 cm, kdy je dobré spodní vrstvu odstranit a nahradit dobrou ornicí. Na těžkých a nepropustných jílovitějších půdách se doporučuje drenážní vrstva - směs ostrého písku, štěrku, škváry a přídavek vápenné suti ap. Zeminu do které rostlinu vysazujete můžete smíchat s dobrou ornicí, pískem, prosetým kompostem a zahradnickým substrátem. Na písčitých půdách přidejte rašelinu (lépe 1/3 rašeliny, 1/3 ornice a 1/3 prosetého dobrého kompostu + zahradnický substrát). U rostlin sázených ke stavbám (domy a zděné ploty) je potřebný odstup alespoň 50 cm s přikloněním spodní části, aby měla dřevina dostatek dešťových srážek a netrpěla přísuškem - z jižní strany se vyplácí vysadit nižší keřík pro stínění kořenů. Výhony upevníme k tyči a v 1. roce nesestřihujeme, řez odložíme až na následující zimu.

Ve výčtu popínavých dřevin jsou nejpěstovanějšími následující druhy: aktinidie význačná (Actinidia arguta), podražec (Aristolochia), rdesno (Fallopia syn. Polygonum aubertii), trubač (Campsis radicans), jesenec (Celastrus), plamének (Clematis), břečťan (Hedera), hortenzie odlišná (Hydrangea anomala ssp, petiolaris), jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum), zimolez kozí list (Lonicera caprifolium), loubinec pětilistý (Parthenocissus quinquefolia), loubinec (Parthenocissus), pnoucí růže (Rosa), réva vinná (Vitis vinifera) - ušlechtilé odrůdy, vistarie (Wisteria).Rada pro: 13. DUBEN