Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Stálezelené listnaté dřeviny
Jsou stále oblíbenější součástí odpočinkových zahrad

Je ideální doba pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou hlavně pro zeleň v půlročním zimním období. Pokud zvolíme druhy okrasné i květem nebo  okrasnými plody, uplatní se v zahradě i v jiné době. Stanoviště je nutné pro ně volit pečlivě. Vyžadují ochranu proti větru a polostín. V zimě je pro ně nebezpečné prudké slunce.

Vhodná je dále středně těžká půda s pH podle nároků (vřesovištní), dostatečně vlhká a bohatá na živiny. Půdu na stanovišti hluboce zpracujeme (do hloubky 50 cm) a vrchní vrstvu obohatíme humusovými látkami - prosetým listnatým kompostem a zahradnickým substrátem. U vřesovištních dodáme dostatečné množství kyselé rašeliny (výjimkou je vřesovec - Erica carnea). Před výsadbou kontejnerované rostliny namočíme na několik hodin do vody, u rostlin s balem postačí na tolik minut kolik měří průměr balu v cm. Po výsadbě dřeviny řádně zalijeme, případně namulčujeme hrubým kompostem.

Podle účelu na který jsou vhodné k použití, dělíme stálezelené dřeviny na půdopokryvné, dřeviny pro skalky, vhodné pod stromy a vřesovištní se skupinou kvetoucích pěnišníků.Rada pro: 16. DUBEN