Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Hnojení trávníku
Je nezbytné pro hezký hustý porost.

Pro vypěstování hustého, temně zeleného, odolného a bezplevelného trávníku je nutné mít alespoň základní znalosti nejen o jeho biologii. Traviny rostou hustě vedle sebe, vzájemně si konkurují a tvoří pouze zelenou hmotu - vyžadují ve výživě dostatek dusíku, který je nezbytný právě pro růst.

Ke svému zdravému vývoji potřebují ale trávník i ostatní živiny, včetně stopových prvků a hlavně železa (Fe). Mezi základními živinami je pro trávník nutná rovnováha hlavních živin: dusíku, fosforu, draslíku, hořčíku v poměru asi 6:2:3:1. Průměrná roční spotřeba dusíku na m2 je přibližně 12 g, pro silně zatěžované trávníky (sportovní, častěji sečené) se počítá asi s 20 g a více. Souhrnně je roční potřeba hlavních živin na m2 potřebná v těchto dávkách: N 12-20 g, P 4-6 g, K 6-10 g a Mg 2-3 g. Tyto dávky živin je praktické dodat během vegetace ve třech dávkách, z nichž poslední může být poněkud menší.

S prvním pohnojením se vyplácí počkat - u písčitých propustných půd na druhou polovinu května, u půd těžších - jílovitějších na začátek června. Druhou dávku hnojiva aplikujeme v polovině srpna a poslední koncem října - začátkem listopadu. Poslední hnojení má mimořádný význam u trávníků v oblastech chudých na sníh, kdy ovlivňuje zimní zeleň a časné jarní rašení.



Rada pro: 14. KVĚTEN