Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Ochrana v ovocné zahradě
Choroby a škůdci mají napilno.

U jabloní odstříhávejte letorosty napadené padlím, neboť tak účinně bráníme šíření této houbové choroby. Teplé a vlhké počasí podporuje rozvoj infekce, která trvá přibližně do poloviny července. Napadení mladých listů můžeme zabránit chemickým postřikem - metodika ochrany na našich stránkách.

U třešní škodí od června drobným plžům podobné larvy pilatky třešňové, které vyžírají vrchní vrstvu listů a spodní ponechaná listová vrstvička rezne. K hubení je potřebný chemický postřik insekticidem.

Moniliový úžeh a moniliová hniloba plodů u třešní a višní se vyskytují hlavně u neřezaných nebo špatně živených stromů. Výhony které zaschly je nutné okamžitě odstřihnout a nejlépe spálit.

V malinových a ostružinových porostech, kde byl v předchozím období větší výskyt plísně šedé pěstujte keře ve větším sponu, případně je možné ošetřit chemicky - poprvé při začínajícím rozkvětu a druhé ošetření o 8 dní později. Třetí ošetření bude potřebné, pokud se kvetení zpozdí vlivem chladného počasí, za dalších 8 dní.Rada pro: 14. ČERVEN