Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Cibuloviny
Přichází čas na přesazování

Červenec a srpen jsou hlavními měsíci pro přesazování a sázení podzimních šafránů (Crocus), ocúnů (Colchicum), bramboříků (Cyclamen) a liliochvostců (Eremurus). Po vyzvednutí z půdy, přesušení a očištění je lze skladovat jen krátkou dobu. Nejhezčí jsou vysazované do malých skupin po několika kusech.

Podzimní šafrány (Crocus speciosus, C. sativus, C. kotschyanus) sázíme po 5-7 kusech. Po každých pěti letech je dobré po zatažení listů vybírat brutové hlízky.

Jednoduše nebo plně kvetoucí ocún jesenní (je jedovatý), miluje vlhčí, těžkou a výživnou půdu. Nejvýznamějšími druhy jsou - Colchicum autumnale ´Albiflorum´ a ´Plenum´, C. byzantinum, C. agrippinum, C. bornmuelleri. Mohou se vysazovat i v plném květu a nejhezčí jsou v kombinaci s nízkými travinami - Festuca ovina a F. scoparia.

Brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium) kvete v zahradě od září do listopadu. Má rád polostín, hlinitohumusovitou, vápenitou, vlhkou a dobře propustnou půdu, ve které zpravidla poroste velmi dlouho bez problémů.

Liliochvostce (Eremurus) potřebují stanoviště na plném slunci, živinami bohatou, písčitou a dobře propustnou půdu, která je hlavní podmínkou jeho přežití v zahradě. První rok je nutná zimní přikrývka vrstvou suchého listí nebo slámy. Pozor - rostlina velice chutná slimákům.Rada pro: 22. ČERVENEC