Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Trvalky
Také se vám zdá že již méně kvetou?

Všechny trvalky, které se příliš rozrostly a na stanovišti v důsledku vyčerpání půdy přestávají kvést, můžeme dělením zmladit nebo rozmnožit. Jedná se o všechny trvalky odkvetlé a zatažené, a trvalky s vlásečnicovými kořeny, kdy nejvhodnější doba na tento zásah je asi 14 dní po odkvětu - pro práci vybereme den bez slunce.

Zkrátíme staré výhony asi na 10 cm a každou rostlinu po obrytí vyzvedneme z půdy s co největším množstvím kořenů. Opatrní musíme být zejména u druhů s křehkými masitými kořeny jako je srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis) nebo pivoňka (Paeonia). Mnohé trvalky snadno vytáhneme ze země pouze rukou - u druhů s vlásečnicovými kořeny, u dalších je dobré vzít si na pomoc i nůž nebo zahradnickou lopatku. Kořeny očistíme a prohlédneme, případně odstraníme hnilobná ložiska. Pokud jsme poškodili masité kořeny, rány hladce zařízneme a postačí je poprášit dřevěným popelem. Vlásečnicové kořeny nezkracujeme a trvalky zasadíme na stanoviště nové nebo původní s částečnou obměnou zeminy a jejím vylepšením zahradnickým substrátem, nebo dobrým kompostem.



Rada pro: 29. ČERVENEC