Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Podzimní hnojení

Růstová intenzita rostlin se velice rychle s přibývajícím chladem zastavuje, hnojení a zavlažování není již většinou nutné. Jen intenzivní trávníky je vhodné ještě v tomto období pohnojit vícesložkovým hnojivem. Výhodné je v tomto období vysévání plodin na zelené hnojení.

Pro zamezení větších ztrát dusíku, který se v půdě snadno uvolňuje a následně i vyplavuje během vlhkých a bezmrazých zim, je ideální rostlinou pro jeho zachycení na všech volných záhonech ozimé žito na zelené hnojení. Není příbuzné s žádnou zeleninou takže nedochází k přenosu chorob. Používá se výsevek v dávce 2-3 kg /100 m2, nebo lze použít i řepku - 0,2 kg / 100 m2. Vyséváme do poloviny října a plodiny ponecháváme na záhonech přibližně do konce dubna.

V tomto období již nesmíme používat žádné rychle působící dusíkaté hnojivo k ovocným dřevinám. Kořeny jsou ještě natolik aktivní, že by po příjmu většího množství dusíku byla u dřevin snížena mrazuvzdornost dřeva a pupenů. Po sklizni ovoce přihnojujte draselnými a fosforečnými hnojivy nejlépe půdními injektory nebo naléváním hnojivých roztoků ke kořenové zóně.



Rada pro: 23. ZÁŘÍ