Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Drobné ovoce

Drobné ovoce, zejména bobuloviny, velmi dobře prospívají a plodí pokud na konci podzimu přidáte kolem nich nastýlku z polorozloženého kompostu. Přes zimu chrání kořeny a současně keře vhodně přihnojí.

Řez angreštů a rybízů by měl být s ohledem na brzkou dobu jejich rašení co nejdříve, nejlépe po sklizni. Řez stromkových tvarů je obtížnější než u keřů, které se zmlazují snadněji mladými výhony vyrůstajícími z báze keře.

U stromkových tvarů je sice snazší přístup a sklizeň ovoce, ale chybí právě opakovaně vyrůstající mladé výhony vhodné pro zmlazování korunky. Tady nám pak pomáhají všechny mladé výhony vyrůstající ze spodní třetiny větví v korunce. Těch si važte a z nich korunku průběžně zmlazujte tak, že starý kosterní výhon sestřihněte až k němu.

Korunka má být založena ze 7-10 kosterních větví spolu s jejich bohatým rozvětvením. Podle potřeby je pak nutné prosvětlení. V zásadě je vhodné vyřezávat všechno 4-leté a starší dřevo, které již méně plodí.Rada pro: 15. LISTOPAD