Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Trvalky
Péče o trvalky prodlužuje dobu jejich květu i jejich životnost.

Zatímco plané trvalky nemají téměř žádné nároky, u zahradních trvalek je tomu naopak. Odstřihávání odkvetlých květů stimuluje zpravidla opakované kvetení, zatímco tvorba semen zkracuje jejich život.

U bohatě kvetoucích trvalek se příznivě projevuje řez květů - kopretiny, ostrožky (Delphinium), kuklík (Geum), kohoutek (Lychnis), vlčí bob (Lupinus), turan (Erigeron) a další. Při včasném odstranění odkvétajících květů jsou některými zakládány boční krátké výhonky a květiny vykvétají opakovaně (Lychnis).

U mnohých trvalek - astra novobelgická (Aster), třapatka (Rudbeckia), krásnoočko (Coreopsis), plamenka (Phlox) můžeme dobu jejich květu prodloužit tak, že část stonků sestřihneme před tvorbou poupat asi o 10 cm a ty vykvétají zhruba o 3 týdny později. Pokud odkvétající stvoly trvalek zkrátíme včas o 1/3, můžeme počítat ještě s jedním kvetením. Na kvalitu těchto pozdních květů má výrazný vliv naše další péče - zálivka a přihnojení.

U vyšších druhů trvalek nezapomeňte včas na podepření nebo volné svázání květních stvolů proti poléhání - asi v jedné třetině až polovině výšky (tak, aby úvazek nepůsobil příliš násilně). Zahrada pak bude upravenější a na podzim jí snáze připravíte na zimu (do upravených trsů trvalek nezapadá na podzim tolik listí a není snadným útočištěm plžů, jako u volných trsů).

Naopak v zahradách přírodního typu, kde preferujeme přirozený vzhled, je hezké nechat i vysoké trvalky voně rozklesnou až na zem.



Rada pro: 22. ČERVEN