Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Vinice nás potřebuje
Na révě začínají zelené práce.

Jakmile můžeme rozeznat na prvních výhoncích révy násadu květů a to nejlépe ještě před rozkvětem, což je zpravidla na začátku června, vylamujte na tažních dosud zelené neplodné hlavní - přebytečné letorosty a úplně odstraňujeme podlomem vedlejší - neplodné réví. Neodstraňujeme ale prodlužující výhony ramen hlavně u mladších babek, náhradní tažně a náhradní čípky na loňských čípcích. Pokud se na starém dřevě tvoří mladé výhony - vlky, je důležité podle situace rozhodnout o jejich ponechání. Zvláště jestliže chybí náhradní čípek, nebo starý čípek je příliš dlouhý, pak je na místě takový vlk ponechat. Také v případě pokud zmlazujeme rameno nebo celou babku, stává se vlk důležitým. Během květu provázeného jemnou vůní ve druhé polovině června, zásadně réví nestříhejte.

Odstraňujte dále také nežádoucí obrost na kmíncích a pro lepší světelné poměry všech větví nezapomeňte také na svislé vyvazování zeleného plodného réví. Uděláte-li to včas, můžete počítat s menším počtem zálístků (fazochů) - vyvazujte podle potřeby několikrát během léta.

Rosné kořeny vyrůstající z ušlechtilé části révové sazenice odstraňujte po dobu asi 2-3 let pokud se vytvářejí, potlačují totiž tvorbu kořenů z podnože. U starších keřů se již odstranění (ramování) nedoporučuje, mohlo by dojít k likvidaci keře.

Může již docházet k rozvoji houbových chorob, je proto nutné věnovat velkou pozornost ochraně proti plísni révy vinné a padlí révy vinné - o postupu a přípravcích se dočtete v Metodikách ochrany rostlin na našich stránkách.



Rada pro: 11. ČERVEN