Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Pečujeme o růže
Růže patří k nejčastěji pěstovaným květinám na zahrádkách.

Prohlédněte keřové i stromkové růže neraší-li na nich také výhony z podnože - vlky. Odřežte je co nejblíže u starého dřeva, mnohdy proto musíte u keřových růží odhrnout zem z kořenového krčku. Zvýšenou pozornost věnujte zvláště nově vysazeným rostlinám. Za sucha je pravidelněji zalévejte (v dopoledních hodinách, aby naopak co nejdříve oschly), okopávejte i mulčujte.

Keře přihnojte malou dávkou granulovaného hnojiva podle návodu. Během vegetace je možné růžím přidat další živiny a to nejlépe kapalnými hnojivy "na list". I u těchto hnojiv je vhodnější obsahují-li také stopové prvky. Hnojivo aplikujeme na list ve večerních hodinách - čím déle zůstane list vlhký, tím lépe. U listů se světlejší zelenou barvou a tmavšími žilkami jde o chlorózu, způsobenou nejčastěji nedostatkem přijatelného železa. Opakovaně hnojte na list např. Chlorofenem (0,2 %), nebo ho zapracujeme na jaře do půdy. Pokud mají růže malé přírůstky a světlé listy, nebo po krupobití kdy je dobré podpořit rozvoj listové plochy, můžeme aplikovat na list roztok močoviny (0,2%), ale jen do července. Je nutné pamatovat že předávkování dusíkem zvyšuje náchylnost k houbovým chorobám a v pozdějších termínech aplikace snižuje u rostlin vyzrávání dřeva a tím i mrazuvzdornost.

U růží je čas začít ošetřovat proti případným chorobám (padlí - listy pomoučené) a škůdcům (pilatka drobná - podélně svinuté lístky, obaleč růžový - mladé lístky a vrcholky opředené pavučinkou, pilatka prýtová a dřeňová - vadnoucí výhonky).



Rada pro: 5. KVĚTEN