Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Co s navátým listím během zimy

V době opadu listů tvoří všechny dřeviny na svých kořenech velké množství nových savých kořenů a tento jev potvrzuje, že ještě před nástupem zimního klidového období tak dřeviny ve svých zásobních buňkách uloží větší množství živných látek. Přispívá to k jejich zvýšení mrazuvzdornosti a i ke zvýšení plodnosti.

K tomu přispívá pokrytí půdy spadlým listím, nejen že zlepší zásobení půdy humusem, dále brání předčasnému proniknutí mrazu do půdy a kořenové soustavy a pomáhá tak prodloužit výše zmíněné období ukládání zásobních látek.

Ideálním materiálem je nahrubo rozmělněný zahradní odpad včetně spadaného listí do kterého je navíc možné i přimíchat menší množství rozdrceného chvojí pro zachování kyprosti a propustnosti. Použití čerstvého stájového hnoje je doporučené jen na těžkých jílovitých půdách, protože jinak by docházelo ke ztrátám dusíku jeho vyplavením. Dále je hnůj nevhodným u bobulového ovoce.

Se zakrytím půdy vrstvou o výšce 2-3 cm počkejte do doby mírného zamrznutí půdy, jen tak zabráníte myším aby se v této ochranné vrstvě mulče usadily a škodily hlavně na mladých stromkách okusem kůry.



Rada pro: 9. LISTOPAD