Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Jahodník
Nesmíte zanedbat péči po sklizni.

Po sklizni jahod určených pouze pro plody, je dobré průběžně odstraňovat šlahouny, okopávat a plít. Záhony u kterých počítáme se sklizní ještě v dalším roce zavlažíme, pohnojíme Cereritem, okopeme a odplevelíme. U zanedbaných porostů je dobré nejprve sežnout srpem všechny listy asi 5 cm nad srdéčky, aby rostliny obrostly novými listy. Tam kde se vyskytla skvrnitost listů a roztočík jahodníkový, chemicky ošetříme (Metodika ochrany rostlin na). Porosty po třetí sklizni zrušíme - půdu využijeme pro pěstování podzimní zeleniny, nebo lépe pro zasetí zeleného hnojení.

Dobrým způsobem pěstování jahod je na černé fólii. Nemusíte okopávat a předejdete tak poškození kořenů. Nevýhodou je ale zvýšené riziko pomrznutí květů. Nové sazenice jahod pro naplánované výsadby v dalším roce odebírejte pouze z jednoletých porostů jahod (starší porosty bývají zdrojem virových chorob). Na jednotlivých šlahounech dejte navíc přednost prvním dvěma rostlinám. Nově založené záhony s jahodníkem namulčujte nejlépe dobrým kompostem. Sazenice se lépe ujmou a navíc i bezpečněji přezimují.

Jahodník tvoří základy květních pupenů pro úrodu v příštím roce na konci září až v první polovině října. Proto je dobré nové záhony s jahodami založit nejpozději do poloviny srpna a navíc je třeba tyto záhony do první poloviny září 2-3x řádně zalít.



Rada pro: 7. ČERVENEC