Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Rozmnožování dřevitými řízky

Již nyní můžete začít s odběrem dřevitých řízků okrasných a ovocných dřevin. Potřebujeme jednoleté silnější rovné pruty, ze kterých nařežeme asi 20 cm dlouhé řízky se třemi až čtyřmi listovými pupeny.

Horní řez vedeme těsně nad pupenem, u spodního řezu nasadíme nůž proti pupenu a mírným skloněným řezem řežeme těsně pod pupenem. Tak přeřízneme dělivá pletiva a jen v těchto místech se nejlépe vytvářejí nové kořeny, lze použít i stimulátor. Řízky nasvazkujeme, případně označíme jmenovkami a uložíme v rašelině ve sklepě. Dřevité řízky rybízů a angreštů můžete píchat do volné půdy na chráněném stanovišti již na podzim a dobře přihrnout zemí, nebo zasypat dobrým kompostem; řízky maliníku a ostružiníku raději uložíme na bezmrazém místě a sázíme je na záhony až na jaře stejně jako řízky okrasných dřevin.

Z okrasných dřevin lze úspěšně tímto způsobem rozmnožovat zlatici, mochnu, dřín, jeřabiny, hortenzie, kolkvície, kaliny, komule, trojpuky, tavolníky, ptačí zob, tamaryšky, okrasný rybíz z popínavých dřevin zimolezy, jasmín nahokvětý, loubinec a ze stromů topoly a vrby.



Rada pro: 16. LISTOPAD