Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Růže
Ošetřování během vegetace. 

Věnujeme pozornost doplňujícímu řezu keřů - odstraňování planých výhonů (vlků) z podnože - rozeznáme je podle jiné barvy a tvaru listů, a ostnů.

Pokud ušlechtilý výhon končí listem bez očka a na jeho vrcholu se netvoří květ, zastřihneme ho nad nejspodnějším dobře vyvinutým listem s dobře vyvinutým očkem. Dále vyrůstá-li po jarním řezu z některého zkráceného výhonu jen jeden nadměrně bujný letorost, zkrátíme ho včas na 3-4 listy. Z oček jejich paždí pak vyrostou letorosty méně bujné, keř bude košatější a více pokvete.

U čajohybridů pěstovaných pro řez květů do kytic, má být na konci každého výhonu jedno dobře vyvinuté poupě. Postranní poupata proto včas vyštipujte. Z keře řežeme zpravidla jen 1/3 květů, abychom příliš nesnížili jeho asimilační plochu. Na zbývající části stonku mají zůstat alespoň 2-3 listy. Ostatní květy necháme na keři odkvést a po opadu okvětních plátků odstřihneme u velkokvětých růží (čajohybridů) odkvetlé květy se dvěma nejhořejšími listy. U mnohokvětých růží řežeme po odkvětu pod celým květenstvím těsně nad prvním vyvinutým listem. Z oček paždí horních listů vyraší nové letorosty s květy.

Růže ošetřujeme chemicky při výskytu padlí i černé skvrnitosti.

Popínavé růže, které kvetou jen jednou za rok, po odkvětu silně ořežeme abychom podpořili růst silných letošních výhonů důležitých pro květ v příštím roce.



Rada pro: 8. ČERVEN