Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Pozdní přesazování a množení trvalek

U trvalek je možné pokud není půda zamrzlá, přesazovat a případně i množit dělením trsů. Můžete odebírat i kořenové řízky o kterých jsme psali nedávno. U rostlin nově zasazených nezapomeňte na ochranu mulčováním před promrzáním.

K trvalkám vyloženě choulostivým na mráz patří dračík (Penstemon), listopadky - koreánky (Chrysanthemum x hortuorum = Dendranthema), mavuň (Centranthus), mladé rostliny sasankovek (Anemone hupehensis var. japonica; A. x hybrida), vděčnými ze přikrývku listím budou vřesovištní rostliny, kterým pomůže zadržet potřebnou vláhu.

Všechny hajničky (podrostové trvalky) - prvosenky, podléšky a také nově vysázené cibuloviny se budou cítit velice dobře pod přirozeným pokryvem z listí, které ponecháme na záhonech jako přirozenou tepelnou ochranu do jara; podle jeho nástupu pak postupně listí odstraníme a zkompostujeme.

Nikdy zahradu neuklízejte beze zbytku a poučte se z toho jak se příroda sama chystá na zimu. Přílišné a úzkostlivé "vyluxování" v zahradě není po stránce ekologické vhodné a navíc přece i listí může zdobit.



Rada pro: 10. PROSINEC