Podrobné rady do zahrady na každý den
Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.
Pro stanovení a dodržení úhlu koruny pozorujeme při řezu strom pod daným úhlem z větší vzdálenosti a to opakovaně z různých stran. Ve vrchní třetině stromů kde je růst nejbujnější nesmíme ponechat bujně rostoucí dlouhé a silné větve. U vysokokmenů můžeme ponechat jen jednotlivé větve, u polokmenů pak slabší, které vyrůstají pokud možno vodorovně.
Ve střední části koruny pak ponecháváme u polokmenu a vysokokmenu jenom 3-4 středně silné a středně dlouhé vedlejší, případně kosterní větve, aby měly vůči spodním větvím dostatečnou mezeru. Seřezáváme vždy až ke koncovému výhonu, ležícímu pod mírným úhlem. Spodní skupina větví se skládá zpravidla ze 3-4 kosterních větví a z 1-2 vidlicovitých ploše směřujících bočních větví. Tam odstraňujeme nejslabší větve, kosterní větve pak zkrátíme jen asi o 1/3. Stranou rostoucí plodné dřevo v koruně zakracujeme jenom mírně, abychom zachovali u stromu alespoň středně vysokou sklizeň. Tam kde je postranní obrost hustý pak: 1. U vrcholu větví silnější rozvětvení zkrátíme. 2. Dlouhé plodné oblouky (převislé postranní dřevo) zkrátíme asi na 1/2 délky a to i u vzhůru směřujících výhonů. 3. Přehoustlé plodné paroží (plodné dřevo) prosvětlíme.
Pro ošetření vzniklých ran je nutné použít přípravky s obsahem fungicidů proti houbovým chorobám a obsahem stimulačních látek.
Rada pro: 23. LISTOPAD