Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Kořenová zelenina

Celer bulvový patří k zeleninám, které by neměly být v žádném případě zasaženy mrazem. Po odstranění listů (srdéčkové listy ponecháme), které lze zmrazit a využívat v zimním období ke kořenění, je nejvhodnějším způsobem jeho založení v bedýnkách naplněných pískem. Stejně tak založíme mrkev i petržel, u které může ovšem část zůstat na záhoně do pozdějšího období.

U červené řepy nastává sklizňová zralost při žloutnutí listů, při sklizni je důležité po odstranění listů nepoškodit hlavní kořen, kterým by se při zpracování vařením vyluhovalo větší množství cenné šťávy. Zakládáme jí ve sklepě a podle jeho vlhkostních podmínek lze použít i písek.

Ředkev je citlivá na mráz a aby ve sklepě vydržela opravdu dlouho založíme jí po vyrytí do bedýnky se zemí, kterou občas zalijeme.

Řapíkatý celer, který jste do nástupu mrazů ještě nespotřebovali, založte ve sklepě. Rostliny vyryjte i s kořeny z půdy a založte je do vlhkého písku nebo zeminy. Nezapomeňte se postarat o dobré větrání sklepa.

Přihrňte mangold, zazimujte nesklizenou petržel a černý kořen mulčem pro sklizeň do Vánoc. Černá ředkev může zůstat v půdě po celou dobu zimy pod silným pokrytím listí, nesmí nám ale v zahradě hospodařit myši.



Rada pro: 27. ŘÍJEN