Podrobné rady do zahrady na každý den
Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.
Před výsadbou vyhloubíme dostatečně velkou jámu do níž zatlučeme kůl, který je zároveň možné využít jako ochranu před sluncem. Stromek proto sázíme na jeho severní stranu. Délka kůlu má být dostatečná; tak aby u nižších tvarů zasahovala do korunky, u polokmenů a vysokokmenů pak končí 10 cm pod korunkou.
Při zasypávání potřásáme stromkem abychom dostaly zem co nejvíce mezi kořeny; místo štěpování přitom musí být 10-15 cm nad úrovní terénu, u hrušní a kdouloní pak v rovině terénu - pomůžeme si přeložením latě přes jámu.
Zeminu k zasypávání můžeme použít i původní pokud je dostatečně úrodná a kvalitní, jinak ji doplníme o kompostovou zeminu, nebo alespoň koupeným zahradnickým substrátem. U písčitých půd můžeme přidat místo části objemu jíl - pro větší vododržnost a lepší sorbci živin. Původní zeminu předem dobře rozdrobíme a zbavíme všech hrud, které by působily zbytečné nakypření zásypu.
Stromek v půdě upevníme opatrným přišlápnutím, kdy špička nohy směřuje vždy ke kmínku. Přihrneme zbytek zeminy s upravením zálivkové mísy.
Stromek vydatně zalijeme (tak až kolem stromku stojí voda - sázíme tzv do vody) a můžeme i namulčovat. Vydatná zálivka je důležitá zvláště pro dobré napojení kapilarity s okolní zeminou bez níž by mohl stromek z počátku trpět suchem a nakonec by se nemusel přijmout.
jen prostor kolem kmínku necháme raději na šířku dlaně volný jako ochranu krčku stromku před případným napadením houbovými chorobami.
Úvazky mají být dostatečně pevné a pružné, vhodné jsou širší textilní pásky s dostatečnou vůlí, i tak je nesmíme včas odstarnit až po letech nebudou průměrem stačit.
Na zimu nakonec nezapomeňte stromek zajistit vhodným obalem proti případnému okusu.
Rada pro: 8. ŘÍJEN