Podrobné rady do zahrady na každý den
Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.
Po sběru a vyloupání je možné omytí ořechů ve vaně naplněné studenou vodou a s pomocí ostrého rýžáku nebo koštěte je zbavíme zbytků slupek a nečistot. Nakonec je můžeme vložit na krátkou dobu do 2-3 % roztoku osolené vody, kdy po usušení zůstane jejich skořápka světlá. Při převážení je nikdy neukládejte do polyetylenových pytlů, sáčků, tašek, ale použijte pouze děrované (síťované) pytle nebo vzdušné nádoby.
Nejlepší je přirozené sušení na vzdušném a suchém místě, v tenké vrstvě na drátěnce na slunci - ideální je přístup vzduchu ze všech stran. V mokrém roce je sušíme v suché místnosti, ve stodole nebo na půdě, kdy může sušení trvat i 3-5 týdnů. Při umělém dosoušení by teplota neměla překročit 40 °C, proto není vhodné dosoušení na kamnech ani v troubě - jádro hnědne, žlukne nebo příliš scvrkne.
Teprve zcela suché ořechy nasypejte do koše, nebo do síťových pytlů a chraňte je před hlodavci.
Plesnivění skořápky při skladování svědčí o nedostatečném usušení, nebo o velké vlhkosti vzduchu ve skladovací místnosti.
Rada pro: 14. ZÁŘÍ