Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

V zeleninové zahradě se záhonky pomalu vyprazdňují
Ale do zimy ještě stihnete vypěstovat některé rychle rostoucí druhy zelenin.

Uvolněné plochy po sklizni vyčistíme, prokypříme a můžeme sít rané odrůdy ředkviček, polníček, zimní špenát a šruchou zelnou. Není to pracovně náročné a úspěch je jistý. První polovina září je příznivým termínem pro výsev bílé jarní cibulky, mladého trhacího salátu a rokety seté. Koncem měsíce lze ještě sít batolku prorostlou.

Pečujeme ještě o pozdní zeleninu na záhonech. Růžičkové kapustě která na záhoně nepřezimuje, seřízneme vrcholky nad listy za kterými mají růžičky velikost asi 1 cm - sklizeň v listopadu/prosinci je pak větší. U bělených zelenin kde chceme jemnější a chutnější zeleninu - pór přihrneme zemí po dešti, naťovému celeru svážeme listy za suchého počasí a pokryjeme ho černou fólií. Štěrbák (endivie) má nižší obsah hořkých látek a je u něho také vhodnější zastínění černou fólií.

Ukončíme sklizeň okurek, melouny bývají plně vyzrálé již na počátku září, zralost se projeví mírným popraskáním okolo lůžka slupky. Jejich vůně a chuť se krátkodobým skladovaním ještě zlepší. Zelené fazolky patří mezi zeleniny velice citlivé na mráz a chlad, sklízíme je proto již velmi mladé.



Rada pro: 11. ZÁŘÍ