Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Ostružiník
Beztrnný, nebo raději ten s trny?

Pro obsah většího množství vitamínů - hlavně C a provitamínu A (karotenu), patří mezi cenné ovocné druhy.

Nové beztrnné odrůdy vyřešily problémy s jeho ošetřováním a sklizní, a jsou navíc výnosné s velmi kvalitními plody. Beztrnné ostružiníky jsou ale trochu citlivější na mráz a snadněji namrzají ve dřevě.

Ve svých půdních nárocích jsou skromné a lze je pěstovat i na půdách, které se nehodí pro jiné ovocné druhy, ale vysokých výnosů u nich lze dosáhnout jen na půdách úrodných, středně těžkých až lehčích, propustných s mírně kyselou až neutrální půdní reakcí, dostatečně zásobených humusem, živinami a vláhou.

Nejvhodnějším stanovištěm je slunné, teplé a chráněné před silným větrem. Vhodné jsou svažité jižní polohy, kde bychom jiné ovocné druhy pěstovali obtížněji. Odrůdy poléhavé nepěstujte v polohách s vyššími zimními mrazy než -20 °C a zároveň je v těchto oblastech vhodná zimní ochrana před většími mrazy a mrazivými větry.

Na konci srpna po sklizni posledních ostružin můžete keře ořezat. Odstraňte především odplozené větévky a nově vyrostlé výhony zkraťte asi o 1/3 délky. Podpoříte tak jejich vyzrávání a odolnost mrazu. Účinek je zesílen ještě možným přísuškem, kdy je vhodné odstranit z porostů i mulč a porost nezavlažovat.



Rada pro: 31. SRPEN