Podrobné rady do zahrady na každý den
Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.
Zvláště rané odrůdy brambor jsou náchylné na plíseň bramborovou (fytoftoru), která má ideální podmínky pro svůj rozvoj na rostlinách za vlhkého a teplého počasí. Navíc rostliny hnojené dusíkem jsou méně odolné. Infekce se projevuje hnědými až černými skvrnami šířícími se od okrajů listů a to v závislosti na podmínkách i velice rychle. Na spodu listů se vytvoří bílý houbovitý povlak a postupně odumírá celá nať. Na hlízách pak najdete proláklé hnědošedé skvrny, které se šíří dovnitř dužniny.
Virové nemoci brambor se projevují na listech světle žlutými skvrnami, kadeřením a deformacemi, které mají v konečném výsledku vliv na snížení výnosu. Jsou v porostech přenášeny savým hmyzem a proto ne nutné k pěstováí používat zdravou, nejlépe uznanou sadbu.
Rakovina brambor se může vyskytnout hlavně ve vlhčích oblastech - nádorovité výrůstky na hlízách, na podzemních i nadzemních lodyhách. Odrůdy čs. sortimentu brambor jsou proti rakovině brambor odolné.
Mandelinka bramborová je nejvážnějším škůdcem pro svůj žír na listech. Účinný je na malých plochách sběr - hlavně dospělých brouků a nakladených hnízd vajíček. Při přemnožení je nutný chemický zásah.
Aktuálně povolené přípravky k chorobám i škůdcům najdete v naší Metodice ochrany rostlin.
Rada pro: 25. SRPEN