Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Hlíva ústřičná a ostatní houby
Některé mohou růst i na zahradě.

Srpen je vhodným obdobím pro očkování substrátů myceliem hub. Dnes už lze pěstovat v domácích podmínkách více druhů hub a jejich nabídka se stále rozšiřuje. Totéž platí i o pěstebních substrátech.

K těmto účelům lze dobře využít dřevo listnatých stromů, jehličnatých není vhodné. Dřevo by mělo být čerstvé, protože jen takové je schopné poskytnout dobré vlhkostní podmínky pro správný rozvoj houbového mycelia. Rozdíly jsou i mezi jednotlivými druhy dřeva, kdy některé houby rostou a plodí lépe na tvrdém dřevě (buk, dub a habr) pět let, nebo na měkkém (bříza, topol) asi po dobu 3 let.

Vhodné jsou pařezy po odstraněných listnatých stromech, kdy je pro rozvoj houby k dispozici větší množství dřevní hmoty a naočkovaná houba může žít a dávat pravidelný výnos po delší časové období. Po naočkování je třeba zajistit hlavně dostatečnou vlhkost a ochranu před vyšším kolísáním mezi denní a noční teplotou.

Podrobné praktické rady týkající se obecně pěstování hub na zahradách a v domácnostech můžete najít viz. článek Houby pěstované na zahrádce a v domácnosti (1+2) autora Ivana Jablonského, který vyšel v časopise Zahrádkář 2008/8 a 9.



Rada pro: 20. SRPEN