Podrobné rady do zahrady na každý den
Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.
Mezi prvními vysazujeme lilii bělostnou (Lilium candidum), která musí být vysazena v dřívějším termínu, protože ještě do podzimu vytváří na záhoně růžici zelených listů. Má ráda dobrou hlinitou vápenitou půdu na slunném chráněném stanovišti. Sázíme jí mělčeji než ostatní cibuloviny tak, aby nad cibulkou byla jen 2-3 cm vrstva půdy.
Vysazujeme a přesazujeme řebčík královský (Fritillaria imperialis) v jehož nárocích je živná, chladná, dostatečně vlhká a propustná půda.
V dřívějším termínu vysazujeme také všechny drobné cibuloviny - sněženky, bledule jarní (Leucojum), kandík psí zub (Erythronium). Platí obecné pravidlo, že cibulky mají být umístěné v hloubce odpovídající 2,5 násobku výšky cibulky.
Je poslední termín pro výsadbu ocúnů (Colchicum) aby stihly rozkvést v září na záhonech, listy se jim objeví až na jaře. Jsou nejhezčí v malých skupinkách po několika kusech, 5-10 cm od sebe a 10-15 cm hluboko. Půdu snesou raději těžší a na stanovišti je ponechejte více let.
Prohlédněte půdu nad víceletými cibulovinami, které jste letos z půdy nesklízeli a ani nad nimi půdu příliš nekypřili. Po odumřelých stvolech cibulovin vznikla ideální místa pro život plzáků španělských a kladení jejich vajíček v nejbližším období.
Rada pro: 16. SRPEN