Podrobné rady do zahrady na každý den
Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.
U růží očkovaných v červenci se očka ujímají zhruba do poloviny srpna. Ujmutá očka poznáte podle odpadlého řapíku a svěží zelené barvy - nyní je nutné uvolnit úvazky. U růží, kde se očka neujala můžeme během srpna přeočkovat - pod prvním očkem na opačné straně stonku umístíme druhé očko a postupujeme stejně jako při prvním očkování.
Při péči o růže ve vrcholném létě je nejdůležitější prací odstraňování odkvetlých květů - okvětní plátky jsou ideální živnou půdou pro rozvoj houbových chorob. Odkvetlé květy odstřihneme až k prvnímu plně vyvinutému listu. Čím hlouběji stříháme a čím kratší zůstane dřevo, o to déle musíme čekat na nové květy. Odrůdy určené k řezu květů musíme stříhat dost hluboko, ale i tak pamatujme, že by měly na výhonu zůstat nejméně 2 plně vyvinuté listy. Z jednoho keře odebereme vždy jen jeden kvetoucí stonek, aby neutrpěl tvar keře.
Nemocné a poškozené výhony ihned odstříháváme a ničíme, na hnojení použijeme hnojivo bohaté na draslík, které podpoří vyzrávání letorostů do zimy. Za přísušku zaléváme důkladně, nejlépe podmokem k rostlinám, 1-2 krát týdně a to v dopoledních hodinách, aby listy co nejrychleji oschly a porostem se nešířilo padlí. Pokud musíme ošetřit chemicky proti chorobám a škůdcům stříkáme ve večerních hodinách abychom neohrozili užitečné živočichy, zejména včely.
Rada pro: 15. SRPEN