Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Meruňky a broskvoně - řez
Pamatujte na letní řez

Hluboké zmlazení do starého dřeva, zvláště v období vegetačního klidu, snáší meruňka špatně. Proto u starších stromů s menšími přírůstky nebo stromů neplodících (po letech s vysokými úrodami), zmlazujeme po sklizni větve do 2-4 letého dřeva - případně i hlouběji. Silnější větve odstraníme dutým řezem = mírně prohloubený řez na větevní kroužek. Nutné je zatření  latexovou barvou. Rány se po takovém řezu lépe hojí s menším rizikem mrtvice.

U mladých stromků broskvoní s výchovným řezem, v tomto období vyřezáváme všechny nevhodné vzpřímeně rostoucí letorosty, které zahušťují korunku. U již plodících stromů je důležitý řez ve druhé polovině srpna, kterým zastavíme neukončený růst letorostů (zkrátíme je na 40 cm) a tím podpoříme tvorbu květních pupenů. Každoroční pravidelný přírůstek je u broskvoní podmínkou pro ideální plodnost. Proto je doporučováno u stromů v plné plodnosti sesadit hlavní větve každoročně po sklizni na výhony, nebo na nižší větve rostoucí ven z koruny. Spodní část koruny tak zůstává stále živá. U stromů zanedbaných, které nebyly několik let řezány a došlo k vyholení spodního obrostu, zmlazujeme hlubokým řezem do starého dřeva ihned po sklizni. Všechny větší rány po řezu je nutné ošetřit.



Rada pro: 9. SRPEN