Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Pelargonie
Připravte se na novou sezónu již teď.

Pelargonie patří do čeledi kakostovitých rostlin, proto se mimo naše území setkáte nejčastěji se jménem geránie. Tento název v sobě zahrnuje běžně pěstované druhy: pelargonie páskatá (Pelargonium x hortuorum, P. Zonale-hybridy), p. převislá (P. Peltatum-hybridy) a p. velkokvětá - anglická (P. Grandiflorum-hybridy).

Balkonové pelargonie patří k robustním hrnkovým a truhlíkovým květinám. Mohou být pěstovány i na větrných místech a zůstávají dlouho pěkné i když je občas zapomeneme zalít. Kvetou po celou vegetační sezonu od časného jara do pozdního podzimu.

Máte-li vhodné podmínky pro jejich přezimování, je možné do poloviny srpna odebírat řízky ze kterých vypěstujete nové rostliny. Nejsnáze zakoření postranní krátké výhonky, které opatrně vylomíte, použít můžete i ne příliš měkké stonkové řízky. Nechte je den zavadnout, aby tak snadno nezahnívaly a rychleji vytvořily kořeny. Před zavadnutím je vhodné použití práškového stimulátoru. Zakořeňují dobře ve směsi písku a rašeliny (uváděn je i samotný písek) při mírné vlhkosti a teplotě 16-18°C.

O šlechtění pelargonií si můžete přečíst např. v časopisu Zahrádkář 8 /2008 - Zlatolisté pelargonie množené ze semen Otky Plavcové a více informací o nich najdete v 3 dílném speciálu Krása pelargonií, který vyšel jako příloha časopisu Zahrádkář 2-4/2007, autorem je SZO ČZS Pelargonie.



Rada pro: 30. ČERVENEC