Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Třešně
Po sklizni můžeme začít letní řez.

Třešně nevyžadují velký a pravidelný řez, ale je dobré držet jejich tvar nižší, abychom neměli problémy se sklizní.

Jejich korunky jsou řidší a plodí na dvouletém a starším dřevě z tzv. kyticových pupenů. U jednoletých výhonů jsou v jeho horní části pupeny dřevní a listové, ve spodní najdeme i pupeny květní. Proto se při výchovném řezu v prvních 3 letech po výsadbě nemají prodlužovací výhony zkracovat o více než 1/2 délky, aby na zkrácené části zůstaly pupeny z nichž se vytvoří nový prodlužovací slabší výhon.

Korunku u třešní tvarujeme ze 3-4 ramen s dostatečným úhlem odklonu od terminálního výhonu a v dostatečném vzájemném výškovém odstupu - ramena vyrůstající nahloučeně z jednoho místa na kmeni jsou příčinou vzniku klejotoku. Po založení prvního patra, řez omezujeme jen na průklest nevhodně rostoucích nebo poškozených větví a to nejlépe v době po sklizni, kdy snižujeme riziko vzniku klejotoku.

Pokud jsou jednoleté přírůstky v pozdějších letech nápadně krátké, listy malé a ovoce horší jakosti, doporučuje se zmlazení korunek prořezáním v době kvetení, nebo po sklizni do první poloviny srpna řezem do 3-5 letého dřeva. Rány ošetřete, strom je stihne zacelit do konce vegetace zpravidla tak, že v zimním období nedochází k dalšímu poškození a předejde se tím i klejotoku.



Rada pro: 15. ČERVENEC