Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Druhá míza
Je takové menší jaro uprostřed léta.

Červenec je měsícem nového období rašení stromů a keřů nazývaného "druhá míza", které je slabší než jarní a u různých rostlin trvá do konce srpna, případně poloviny září. Využíváme ho pro letní roubování a očkování. Pokračovat můžeme v množení rostlin z bylinných řízků, při kterém z hygienických důvodů (snadné napadení substrátu houbami) používáme nejlépe hydroponicko-minerální soustavu, nebo alespoň kvalitní směs rašeliny a písku v poměru 1:1.

Vysoké teploty v delších obdobích beze srážek vyvolávají u listí a plodů tvorbu korkové oddělovací vrstvičky s velkým rizikem následného odpadu. Tomu můžeme zabránit pouze včasnou a vydatnou závlahou ke kořenům - povrchová voda by ke kořenům nedosáhla, protože odpar z půdy je v tomto období intenzívní. Zavlažujeme proto v delším časovém intervalu ve větších dávkách s opatřeními zamezujícími zbytečný odpar - kypření půdy a mulčování.

Důležitým opatřením je ukončení přihnojování většiny zahradních rostlin dusíkatými hnojivy, abychom zmírnili růst a podpořili celkové vyzrávání a tím i oddolnost ke škodlivým činitelům a nastupujícímu chladnému období. Pokud je ale ještě nutné některou plodinu přihnojit, dejte přednost hnojivům tekutým.



Rada pro: 13. ČERVENEC