Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Očkování na spící očko
Je vhodné pro růže, ale nejen pro ně.

Očkování růží je poměrně snadné, mnoho zahrádkářů jej považuje za jednu z nejzajímavějších prací. V zahradě si tak snadno rozmnožíme nejkrásnější růže. Důležité je, aby byla podnož dobře zakořeněná a očkujeme na výhony (krčky) o síle prstu v termínu od poloviny července do srpna. Týden před termínem očkování podnože důkladně zalijeme, aby byly později v plné míze a kůra se snadno odlupovala.

U keřových růží očkujeme na kořenovém krčku jedním očkem, u stromkových v požadované výšce 50-120 cm třemi očky nad sebou v odstupu 1 cm a v různých směrech. Osm dní před očkováním výhony ze kterých budeme brát očka zkrátíme, abychom dosáhli lepšího vyzrání ušlechtilých oček. Dobrého výsledku dosáhneme pokud celou techniku očkování zvládneme během několika vteřin, kdy nestačí oschnout kambiální vrstvy na podnoži i přikládaném očku. Z tohoto důvodu je dobré volit méně slunný den.

Očko má v tomto roce pouze přirůst, nemá vyrašit. Příliš velká vlhkost stimuluje prorůstání. Po dvou týdnech zjistíme zda očko přirostlo - pokud řapík z očka odpadne je očko přirostlé, pokud je pevný a zaschlý, očkování se nezdařilo. Je možné okamžité zopakování očkování na jiném místě.

Očkováním na tzv. spící očko lze rozmnožovat kromě růží i další okrasné dřeviny - javory (Acer), okrasné jabloně (Malus), šeříky (Syringa), jeřáby (Sorbus), břízy (Betula), lípy (Tilia)



Rada pro: 9. ČERVENEC