Podrobné rady do zahrady na každý den

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravili jsme pro vás na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.

Ochrana rostlin v zelinářské zahradě
Zvláště za teplého počasí všude číhají choroby a škůdci.

Při teplém a deštivém počasí musíme chránit cibuli, brambory a později i rajčata a okurky proti plísňovým onemocněním - povolené přípravky v Metodice ochrany rostlin na.

Při silnějším výskytu mandelinky bramborové je nutné také chemicky zakročit.

Ve skleníku a fóliovníku chráníme plodovou zeleninu před savým hmyzem a zejména mšicemi. Ideální je využití biologické ochrany.

Nadměrný výskyt půdních parazitů (hlístic a háďátek) je zpravidla následkem nedostatečného střídání plodin. Hlavními projevy jsou: rozvětvování mrkve, zakrňování bulev celeru, žloutnutí petržele a i pokud nám jahody nerostou podle našich představ. Tam kde pro příští rok plánujeme pěstování uvedených rostlin, pěstujte letos afrikány (Tagetes), případně je možné zakoupit směs určenou na ozdravení půdy "Gärtendoktor".
Larvy lumků zničí v zahradě velké množství housenek škodlivého hmyzu a larev mšic. Ke své výživě potřebují dospělci lumků nektar mrkvovitých rostlin - kopr, kmín, kerblík, fenykl, petržel atd. Vyplatí se ponechat v zahradě vykvést několik přebytečných rostlin.



Rada pro: 24. ČERVEN